Ako si vybrať správneho psychoterapeuta?
Vybrať si psychoterapeuta, ktorý vám bude „sedieť“, je jedným z najdôležitejších krokov na ceste k lepšiemu duševnému zdraviu. Možno sa pýtate, ako rozoznať kvalitného odborníka od niekoho, s kým by ste radšej nestrácali čas. V tomto článku sa pozrieme na kľúčové kritériá výberu, dôležitosť dôvery a osobnosti terapeuta a tiež na otázky, ktoré si môžete položiť ešte predtým, než sa objednáte na prvú konzultáciu.
Prečo je výber správneho terapeuta taký dôležitý?
Vzťah medzi terapeutom a klientom je jedným z najdôležitejších prvkov úspešnej terapie. Kvalita tohto vzťahu často rozhoduje o tom, či budete mať z terapie skutočný úžitok. Predstavte si, že otvárate svoje najdôvernejšie myšlienky a pocity pred úplne cudzím človekom. Potrebujete preto:
Dôveru – Musíte mať pocit, že ste v bezpečnom prostredí, kde vás nikto nesúdi.
Odbornosť – Terapeut by mal mať adekvátne vzdelanie, prax a licenciu.
Osobnostnú zhodu – Nie všetci sme rovnakí a nie každý terapeut „zapadne“ do vašej osobnej filozofie a spôsobu komunikácie.
Kľúčové kritériá pri výbere terapeuta
Odborná kvalifikácia
Skontrolujte si, či má terapeut adekvátne vzdelanie (napr. magisterský alebo doktorandský titul v psychológii, sociálnej práci, psychiatrické vzdelanie, špecializačný výcvik v psychoterapeutickom smere atď.).
Overte si, či je terapeut členom profesionálnych organizácií (napr. Slovenská komora psychológov, Slovenská psychoterapeutická spoločnosť a pod.).
Zistite, v akom psychoterapeutickom smere terapeut pracuje (napr. kognitívno-behaviorálna terapia, psychodynamická terapia, humanistická terapia, Gestalt a pod.). Tento smer by mal zodpovedať vašim problémom či osobnostným preferenciám.
Dôvera a osobná sympatia
Už pri prvom kontakte, či už telefonickom, online alebo osobnom, si všímajte, ako sa cítite. Máte z terapeuta dobrý pocit alebo vás niečo vyrušuje?
Kvalitný terapeut vám nevštepí svoje názory ako jediné „správne“. Naopak, bude vás viesť k tomu, aby ste objavovali vlastné riešenia a nové uhly pohľadu.
Aj keď nemusíte očakávať, že terapeut sa stane vaším blízkym priateľom, je dôležité, aby medzi vami bola prirodzená „chémia“ a vzájomný rešpekt.
Etické zásady a professionalita
Terapeut by mal zachovávať mlčanlivosť a rešpektovať vaše súkromie.
Mal by byť empatický, nehodnotiť vás a vytvoriť priestor, kde sa môžete cítiť v bezpečí.
Mali by ste mať možnosť dohodnúť sa na pravidlách, ako napríklad zrušenie sedenia, platby či prípadné konzultácie na diaľku.
Otázky, ktoré si položiť pred výberom terapeuta
Aký je jeho/jej špecializačný smer?
Rôzne problémy (napr. úzkosť, depresia, trauma) niekedy vyžadujú rôzne prístupy, hoci kvalitný terapeut sa dokáže prispôsobiť vašim špecifickým potrebám.
Ako prebiehajú sedenia a aká je ich dĺžka?
Väčšina terapeutických sedení trvá 50 – 60 minút. Opýtajte sa, ako často a ako dlho sa odporúča terapii venovať.
Aká je cena za sedenie a možnosti úhrady?
Zistite, či terapeut ponúka konzultácie cez zdravotné poisťovne, alebo pracuje len v súkromnej praxi. Objasnite si aj spôsoby platby.
Ponúka terapeut osobné aj online konzultácie?
Môže sa stať, že pre časové alebo zdravotné obmedzenia je pre vás vhodnejšia terapia online. Overte si, či ju terapeut poskytuje, a aké má skúsenosti s touto formou terapie.
Dokážete si predstaviť, že s daným človekom budete zdieľať svoje osobné témy?
Skúste si vopred predstaviť, ako sa budete cítiť, keď začnete rozoberať citlivé témy. Je pre vás terapeut dôveryhodný a sympatický už na prvý pohľad?
Ak vám terapeut „nesadne“
Pamätajte, že je úplne v poriadku zmeniť terapeuta, ak sa po pár sedeniach necítite komfortne alebo máte pocit, že nerobíte žiadny pokrok. Psychoterapia je proces, ktorý by mal prinášať aspoň malé pozitívne zmeny, prípadne väčšie pochopenie seba samého. Ak sa tak nedeje, je možné, že s daným terapeutom nerezonujete.
Zhrnutie
Odbornosť – Hľadajte terapeuta s adekvátnym vzdelaním, praxou a členstvom v profesionálnych organizáciách.
Dôvera – Dobrý terapeut sa stará o bezpečný priestor a rešpekt k vám a vašim témam.
Osobnosť – Je dôležité, aby ste sa cítili s terapeutom dobre, aj keď medzi vami nemusí panovať „bezhraničné“ kamarátstvo.
Možnosti – Nebojte sa klásť otázky, overiť si ceny, dĺžku trvania sedení alebo typ terapie.
Výber správneho terapeuta je z veľkej časti aj o vašom vnútornom pocite. Dávajte naň pozor a dôverujte mu – tak ako chcete, aby vám dôveroval aj váš budúci terapeut.